Próchnica zębów: odwieczny problem nie tylko u ludzi
„Należy czyścić zęby, bowiem nieczystości na zębach prowadzą do ich gnicia, a z tego często rodzi się cuchnienie z ust (...). Dlatego należy z rana usta i zęby przepłukać zimną wodą z odrobiną octu” – radzi anonimowy żydowski lekarz w „Przewodniku po drzewie żywota” wydanym w Krakowie w 1613 r.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaliczyła próchnicę do chorób społecznych i określiła mianem epidemii. W krajach uprzemysłowionych dotyka ona 60–90 proc. dzieci i większość dorosłych. Najnowszy raportu WHO alarmuje, że występowanie chorób jamy ustnej wzrasta na całym świecie w tempie przewyższającym wzrost populacji. Aktualnie na próchnicę zębów stałych i mlecznych choruje 2,5 mld ludzi. Kiedy to się zaczęło? Czy próchnica to problem tylko gatunku ludzkiego?
Microsyops latidens to mały ssak wielkości szopa pracza, który żył... 55 milionów lat temu. Profesor Keegan Selig z Uniwersytetu w Toronto (obecnie: Duke University), archeobiolog, przebadał pod mikroskopem ponad 1000...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta